Osobní barista? Ne, automatický kávovar!

Říj 8, 2021
Uncategorized
1 0

S moderním kávovarem ušetříte za předraženou kávu v kavárnách. Obzvláště neobejdete-li se bez několika šálků denně.
Káva je pro spoustu lidí životabudičem. Ráno je budí, v poledne nabuzuje, večer uklidňuje. Doprovází je při sledování televize, žehlení, vaření a celé řadě dalších aktivit. Zkrátka je jejich každodenním společníkem.

Připravte si skvělou kávu doma

Ty tam jsou doby, kdy jsme si kávu připravovali zalitím lžičky granulované kávy horkou vodou. Je samozřejmě otázkou do pranice, zdali granulovaná káva prodávaná v supermarketech je vůbec kávou. Baristé v této souvislosti často používají termín kávovinový nápoj. Nebo nápoj s příchutí kávy. Ale skuteční kafaři chtějí skutečnou kávu, nemyslíte? A tu si teď hravě připraví doma. Ať již v některém z tradičních či supermoderních digitálních kávovarů, které plně nahradí baristu z masa a kostí.

Jaký kávovar zvolit?

Klasický pákový, automatický, kapslový? Tradiční překapávač, moka konvičku či french press? Odpověď na tuto otázku záleží na mnoha faktorech. V jejich čele je třeba i naturel uživatele kávovaru. Jsou lidé, kteří i ve 21. století nedají dopustit na tradiční džezvu či moka konvičku (správně se jim říká moka express). Je pravda, že ji najdete snad v každé italské rodině, protože nejlépe nahradí chuť espressa. A káva z ní je opravdu silná.

Chemex, french press a aeropress

Dobrou filtrovanou kávu vám však připraví tzv. chemex. Ten se od ostatních kávovarů a přístrojů liší tím, že se jeho používání neobejde bez filtru. Na podobném principu funguje i tzv. french press. To je konvička s filtrem vynalezená ve Francii. Dalším způsobem přípravy kávy je aeropress. Tato metoda u nás není moc známá, protože tento přístroj v USA uvedli na trh poměrně nedávno. V podstatě se jedná o něco mezi french pressem a vakuum potem (to je další přístroj, v němž si připravíte kávu).

Pákový, nebo automatický?

Pokud vám tyto způsoby přípravy kávy moc neříkají, zřejmě byste svou pozornost měli zaměřit buď na kávovary pákové (chcete-li při přípravě alespoň trošku přiložit ruku k dílu), nebo automatické. Ať již kapslové či na zrnkovou kávu. Výhodou kapslových kávovarů je, že víte, co od nich očekávat. Káva bude pokaždé stejně dobrá. Automatické kávovary vám však zase v závislosti na modelu připraví různé druhy kávy včetně cappuccina, café latté, flat white atd. Po stisknutí jediného tlačítka. Pro ty, kteří se přípravou kávy nechtějí moc zatěžovatpředstavují ideální volbu. A jak kávu připravujte vy?