Stavební řezivo: Klíčový materiál pro každou stavbu

Čvc 3, 2024
Lifestyle
0 0

Stavební řezivo je nezbytným materiálem ve stavebnictví, jehož využití sahá od základních konstrukčních prvků po estetické prvky interiérů. Díky své pevnosti, stabilitě a relativní lehkosti je dřevo jedním z nejoblíbenějších materiálů jak pro profesionální stavitele, tak pro domácí kutily. Tento článek se zaměřuje na různé aspekty stavebního řeziva, od jeho druhů a výroby, přes výběr a kvalitu, až po ekologické aspekty a doporučení.

Druhy stavebního řeziva a jejich využití

Stavební řezivo se dělí na několik základních typů, které se liší podle tvaru a použití. Mezi nejběžnější druhy patří trámky, fošny a desky.

 • Trámky: Tyto masivní kusy dřeva se používají především pro nosné konstrukce, jako jsou krovy nebo stropní trámy. Trámky poskytují základní pevnost a stabilitu celé stavby, což je důvod, proč jsou tak důležité pro jakoukoliv nosnou konstrukci.
 • Fošny: Jsou širší a tenčí než trámky a najdeme je často ve stěnách nebo podlahových konstrukcích. Fošny jsou oblíbené pro svou všestrannost a snadnou manipulaci, což je činí ideálními pro rychlou a efektivní stavbu.
 • Desky: Používají se hlavně pro opláštění a podlahy, jejich tloušťka a šířka může značně variovat. Desky jsou klíčovým materiálem pro dokončovací práce, zajišťují estetiku i funkčnost finálních stavebních prvků.

Každý typ má své specifické vlastnosti a použití, které je důležité znát při plánování stavebních projektů. Správný výběr řeziva může výrazně ovlivnit jak kvalitu, tak životnost stavby.

Široké uplatnění stavebního řeziva

Používá se jako hlavní nosný materiál při konstrukci střech, stěn a podlah. Dále je možné ho využít pro dekorativní prvky jako dřevěné fasády, stropní panely, ploty, zábradlí, terasy a pergoly. Stavební řezivo se také často používá pro bednění betonových konstrukcí a pro konstrukce dětských hřišť, díky své přirozené bezpečnosti a estetickým vlastnostem.

Výběr a kvalita řeziva

Při výběru stavebního řeziva je klíčové dbát na jeho kvalitu. Kvalitní řezivo by mělo být bez suků, prasklin a deformací. Suky mohou oslabit pevnost dřeva, zatímco praskliny a deformace mohou vést k problémům při montáži a celkové stabilitě konstrukce.

Dalším faktorem je vlhkost dřeva. Ideální stavební řezivo by mělo mít vlhkost kolem 15-20 %, což zajišťuje jeho stabilitu a minimalizuje riziko deformací během času. Příliš vlhké dřevo může být náchylné k plísním a hnilobě, zatímco příliš suché dřevo může praskat a být křehké.

Proces výroby stavebního řeziva

Výroba stavebního řeziva začíná těžbou dřeva. Po těžbě následuje odvětvování a rozřezávání kmene na jednotlivé kusy řeziva. Tyto kusy se poté suší, aby se dosáhlo požadované vlhkosti. Proces sušení může probíhat přirozeně na vzduchu nebo v sušárnách, které urychlují tento proces a zajišťují rovnoměrné vysušení.

Po vysušení se dřevo dále opracovává, aby získalo požadovaný tvar a velikost. Tento proces zahrnuje řezání, hoblování a frézování. Konečná úprava může zahrnovat i impregnaci nebo povrchovou úpravu, která zvyšuje odolnost dřeva vůči vlhkosti, škůdcům a povětrnostním vlivům.

Druhy dřevin a jejich vlastnosti

Každý druh dřeva má své specifické vlastnosti, které ovlivňují jeho použití ve stavebnictví.

 • Smrk: Lehké, snadno opracovatelné a relativně levné dřevo, ideální pro konstrukční účely. Smrk je velmi oblíbený pro své mechanické vlastnosti a dostupnost, což ho činí ideálním pro širokou škálu stavebních projektů.
 • Borovice: Má vyšší hustotu než smrk a je odolnější vůči hnilobě, což ji činí vhodnou pro venkovní konstrukce. Borovice je také ceněná pro svůj estetický vzhled, který se hodí do mnoha architektonických stylů.
 • Dub: Velmi tvrdé a trvanlivé dřevo, ideální pro náročné konstrukční prvky a dekorativní účely. Dub je ceněn pro svou dlouhou životnost a krásnou texturu, která dodává stavbám luxusní vzhled.
 • Modřín: Odolný vůči vlhkosti, ideální pro venkovní použití a konstrukce vystavené povětrnostním vlivům. Modřínové dřevo je často používáno pro terasy, fasády a jiné venkovní aplikace díky své přirozené odolnosti.

Ekologické a udržitelné aspekty

Používání dřeva ve stavebnictví přináší několik ekologických výhod. Dřevo je obnovitelný zdroj, a pokud je těžba prováděna udržitelným způsobem, může přispívat k ochraně lesních ekosystémů. Další ekologickou výhodou dřeva je jeho schopnost ukládat uhlík. Stromy absorbují oxid uhličitý během svého růstu a tento uhlík zůstává uložen v dřevěných výrobcích po celou dobu jejich životnosti. Používání dřeva ve stavebnictví tak přispívá k snižování emisí skleníkových plynů.

Využití stavebního řeziva

 1. Podlahy, stěny a stropy:
  • Stavební řezivo: Univerzální dřevěné desky vyrobené z kvalitního smrkového dřeva mají vysokou pevnost v tlaku i tahu. Používají se při konstrukci podlah, stěn a stropů v obytných a komerčních budovách. Smrkové dřevo má hustotu přibližně 450 kg/m³, což zajišťuje dobrý poměr pevnosti a hmotnosti. Desky mohou být impregnované pro zvýšení odolnosti vůči vlhkosti a biologickým škůdcům. Konkrétní využití zahrnuje:
   • Podlahy v obytných domech, chatách a komerčních budovách.
   • Stěny v interiérech a exteriérech budov.
   • Stropy v různých typech staveb.
 2. Oplocení:
  • Stavební řezivo: Díky své odolnosti a dostupnosti je smrkové dřevo vhodné pro konstrukci plotů. Impregnace zajišťuje ochranu proti povětrnostním vlivům, což prodlužuje životnost plotu. Desky mohou být řezány a tvarovány dle potřeby, což umožňuje širokou variabilitu designu plotu. Konkrétní využití zahrnuje:
   • Ploty kolem rodinných domů, zahrad a komerčních objektů.
   • Bariéry pro zajištění soukromí a bezpečnosti.
 3. Střešní konstrukce:
  • Latě: Úzké, tenké dřevěné lišty (rozměry 30×50 mm a 40×60 mm) jsou nezbytné pro vytvoření podkladu pod střešní krytiny. Latě jsou instalovány v pravidelných rozestupech, což umožňuje rovnoměrné rozložení zatížení střechy. Smrkové latě mají dobrou odolnost vůči ohybu, což je klíčové pro stabilitu střechy. Konkrétní využití zahrnuje:
   • Podklad pod střešní krytiny jako jsou tašky, plechy nebo šindele.
   • Konstrukce rámů pro sádrokartonové desky v interiérech.
  • Krokve: Nosné trámy s rozměrem 44×100 mm jsou klíčovým prvkem střechy. Krokve podporují střešní latě a jsou osedlané na pozednici a případně na vaznicích. Impregnace kroken chrání dřevo před hnilobou a škůdci. Konkrétní využití zahrnuje:
   • Konstrukce šikmých střech rodinných domů, chat a komerčních budov.
   • Nosné prvky pro různé typy střech (sedlové, valbové, pultové).
 4. Nosné konstrukce:
  • Hranoly: Čtyřhranné kusy dřeva (rozměry 45×70 mm a 100×100 mm) se používají pro nosné konstrukce budov. Hranoly jsou vyrobeny ze smrkového nebo modřínového dřeva, které mají vysokou pevnost v tlaku a tahu. Modřínové dřevo má vyšší hustotu (cca 650 kg/m³) než smrkové dřevo, což zvyšuje jeho mechanickou odolnost a trvanlivost. Konkrétní využití zahrnuje:
   • Rámy a nosné konstrukce pro obytné a komerční budovy.
   • Stavby teras, pergol a altánů.
   • Základy a nosné prvky pro dřevěné konstrukce.
 5. Konstrukce teras:
  • Podkladové hranoly: Tyto hranoly jsou speciálně navrženy pro použití jako základní prvek pro rošt terasy. Jsou vyrobeny z kvalitního dřeva odolného vůči povětrnostním vlivům, což zajišťuje dlouhou životnost terasy. Podkladové hranoly umožňují rovnoměrnou distribuci váhy terasových prken a snižují riziko deformací a prasklin. Správná instalace podkladových hranolů také zajišťuje efektivní odvodnění a ventilaci. Konkrétní využití zahrnuje:
   • Stavby dřevěných teras kolem domů a zahrad.
   • Konstrukce balkonů a verand.
 6. Vnitřní rámy:
  • Latě: Latě jsou také používány pro konstrukci rámů pro sádrokartonové desky. Rámy z latí poskytují pevnou oporu pro sádrokarton, což je nezbytné pro zajištění rovnosti a stability stěn a stropů. Impregnované latě chrání dřevo před vlhkostí, což je důležité v prostorách s vyšší vlhkostí. Konkrétní využití zahrnuje:
   • Konstrukce vnitřních příček v obytných a komerčních budovách.
   • Rámy pro stropy a stěny v interiérech.

Pokud hledáte kvalitní stavební řezivo za příznivé ceny, zvolte firmu DS Forest Trade s.r.o. Tato společnost byla založena v roce 2016 a od té doby si vybudovala pevnou tradici a získala si spokojenost mnoha zákazníků. Specializuje se na velkoobchod širokého sortimentu dřevěných výrobků v České republice, Itálii, Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Německu a Belgii.

Jaké výhody vám může DS Forest Trade s.r.o. nabídnout?

 • Přímé dodávky z výroby: Zaručují vysokou kvalitu a čerstvost materiálu.
 • Široký sortiment: Produkty z prvotřídního dřeva, jako jsou smrk, borovice, sibiřský cedr a sibiřský modřín.
 • Maloobchodní pobočky: V Praze a Terezíně s celkovou plochou cca 4500 m2, kde můžete zakoupit požadované dřevěné výrobky snadno a pohodlně.
 • Vlastní rozvoz: Rychlé a spolehlivé dodání dřevěných výrobků po celé České republice.
 • Rychlá dodací lhůta: Dodávka do 7 kalendářních dnů od data objednávky.
 • Kontrola kvality: Důraz na kontrolu kvality v každé fázi výroby, produkty splňují mezinárodní normy EN Plus A1, DIN Plus a ISO 9001:2008.

Pro všechny vaše stavební projekty je stavební řezivo od společnosti DS Forest Trade s.r.o. tou správnou volbou. Využijte možnost objednání ZDE přes e-shop, rychlé dodací lhůty a prvotřídní zákaznický servis.

Závěrem lze říci, že stavební řezivo je nepostradatelným materiálem pro širokou škálu stavebních projektů. Jeho všestrannost, pevnost a estetické vlastnosti ho činí ideální volbou pro konstrukce nosných prvků, podlah, stěn a střech, stejně jako pro dekorativní prvky interiérů a exteriérů. Kvalitní řezivo přispívá nejen k pevnosti a stabilitě staveb, ale také k jejich dlouhé životnosti. Při výběru a používání stavebního řeziva je důležité dbát na jeho správnou vlhkost, bezchybnost a vhodné ošetření, což zaručí jeho trvanlivost a odolnost vůči vnějším vlivům.